Torsdag 14-9-23 - 11:45

Arbejdsulykke i Ebbeløkke

Arbejdsulykke i Ebbeløkke
Illustrationsfoto: Presse-fotos.dk


AF BJARNE HANSEN

NYKØBING – Midt- og Vestsjællands Politiet har optaget rapport om en arbejdsulykke.


Fik stød
Kl. 11:01 fik politiet via alarm 112 melding om, at en mand havde fået et kraftigt stød i forbindelse med arbejde med elektriske installationer på Gl. Ebbeløkkevej i Ebbeløkke.

Det viste sig, at en 29-årig mand fra Frederiksberg havde fået et kraftigt stød under sit arbejde med nogle højspændingsledninger. Han havde haft handsker på, så han undgik forbrændinger på hænderne, da han rørte ved de strømførende ledninger.


Arbejdstilsynet underrettet
Den 29-årige blev undersøgt på skadestuen for eventuelle eftervirkninger fra det utilsigtede, elektriske stød.

Arbejdstilsynet blev underrettet om sagen, som undersøges nærmere for at få afklaret, hvorvidt nogen kan drages til ansvar for ulykken.




© Copyright 2023 Nykøbing Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.