Mandag 21-10-24 - 12:50

Slog alarm over efterladte effekter på Rørvig Strand

Ejeren af effekterne blev fundet i god behold

Slog alarm over efterladte effekter på Rørvig Strand
Illustrationsfoto: Leif Nielsen


AF BJARNE HANSEN

RØRVIG – Der blev slået alarm ved Rørvig Strand (Kabelstranden) tirsdag kl. 14:22, da en 56-årig kvinde fra Nordsjælland fandt en række efterladte genstande, herunder gummistøvler, strømper, et håndklæde og et tæppe, og frygtede det værste.


Politi og redning rykkede hurtigt ud til stranden for at undersøge fundet nærmere og sikre, at der ikke var sket en ulykke.

Kort tid efter kunne alarmen dog afblæses, da ejeren af effekterne blev fundet i god behold. Der var således ikke grund til yderligere bekymring, og ingen kom til skade, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.




© Copyright 2025 Nykøbing Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.