NYKØBING – Midt- og Vestsjællands Politi oplyser, at en 85-årig dame i Nykøbing onsdag aften var blev udsat for forsøg på bedrageri.
Falsk betjentTorsdag kl. 10:11 den ældre dame, at hun onsdag omkring kl. 19:00 havde fået en opringning af en falsk politibetjent, som havde sagt, at der var oprettet lån i den 85-åriges navn.
Damen havde dog hørt om den type bedragerisager og fattede mistanke, så hun havde ikke givet nogle oplysninger til ”betjenten”, oplyser politiet.
Glad for anmeldelsePolitiet glæder sig over, at hun var opmærksom på risikoen for at blive bedraget på denne måde og afviste svindleren.
Politiet er desuden meget glade for at sagen alligevel blev anmeld til politiet, så de har et overblik over omfanget af denne type bedragerisager.
FORKERTE FAKTA? Nykøbing Avis skal ikke offentliggøre faktuelle fejl. Hvis der er noget i denne artikel, du føler er forkert, skal du kontakte os på mail: nykavis@gmail.com.
© Copyright 2023 Nykøbing Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.