Unge skabte uro med knallerter og bål i Højby
Illustrationsfoto

Unge skabte uro med knallerter og bål i Højby

14-årig hovedmand skal vurderes af de sociale myndigheder

AF BJARNE HANSEN / Mandag 3-3-25 - 09:31

HØJBY – Fredag kl. 20:23 modtog politiet en anmeldelse om uro på boldbanerne ved Troldager i Højby, hvor flere unge kørte rundt på knallerter og havde antændt et bål ved hjælp af brandbar væske.


En patrulje rykkede ud og traf flere unge på stedet, der optrådte provokerende over for politiet.

En 14-årig blev identificeret som den, der havde taget den brandbare væske med hjemmefra for at tænde bålet.


Politiet kontaktede den unges familie og vil nu også tage kontakt til de sociale myndigheder for en opfølgning på sagen.





FORKERTE FAKTA? Nykøbing Avis skal ikke offentliggøre faktuelle fejl. Hvis der er noget i denne artikel, du føler er forkert, skal du kontakte os på mail: nykavis@gmail.com.

© Copyright 2025 Nykøbing Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.